Nasza Firma.

Foto Szymborski


Zakład „Foto Szymborski” cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Białostoczan już od ponad 100 lat. W 1898 r. firmę założył Józef Szymborski. Zainspirowany zakupionym aparatem do wyświetlania filmów, uzbierawszy trochę pieniędzy, wyszykował przy pomocy ojca Feliksa maleńki zakład przy ulicy Pięknej. Staranność i troska o jakość fotografii szybko rozsławiła nazwisko J. Szymborskiego. Całymi rodzinami przybywano do zakładu, aby „zdjąć” się na pamiątkę. Firma szybko rozwinęła się na tyle, że konieczne było przeniesienie jej do większego luksusowego lokalu, mieszczącego się przy ul. Lipowej 27, w którym funkcjonuje do dzisiaj.


100+

Lat tradycji i doświadczenia

Lata Świetlności

W dawnym zakładzie panował intymny klimat. Lustra, balustradki, ozdobione kwiatami kolumny, tła przedstawiające stare zamki z wieżyczkami, łabędzie na stawach, leśne ruczaje, wielkie serce wycięte z tektury z prośbą – groźbą „bądź mi wierna” wprowadzały miły, romantyczny nastrój, sprzyjający pozowaniu do fotografii.

Fotograf nakrywał głowę ciemną płachtą, nastawiał ostrość w aparacie, wołał – „uwaga” – liczył – „raz, dwa, trzy… gotowe dziękuję”. Dzieciom, aby siedziały przed aparatem spokojnie obiecywano, że „zaraz wyleci ptaszek”. Klisze były szklane, oświetlane na magnezję, a filmy wywoływano na budzik. Przez te wszystkie lata, ród fotografów Szymborskich trwa niezmiennie, mimo dwóch wojen światowych i innych historycznych zawirowań.

Trudny czas...

W czasie okupacji aresztowano synów Józefa Szymborskiego, Henryka i Romana, a w zakładzie rozpanoszył się niemiecki fotograf. W powojennych latach nie było już firmy, zamieniono ją na jeden z punktów Spółdzielni Fotografów. Zabrano też właścicielom mieszkanie, mieszczące się przy zakładzie, zostawiając mały pokoik z kuchnią. Szymborscy jednak przetrwali. Józef przekazał swoje atelier synowi Romanowi, który wraz z żoną Stanisławą, nie szczędzili sił i zdolności, aby firma Szymborskich odzyskała dawną świetność.

Z niezwykłą energią przystąpiono do modernizacji zakładu. Zburzono stary budynek i w tym miejscu wybudowano nowy o dużych funkcjonalnych pomieszczeniach, zapewniających wygodę klientom. Wprowadzono też wszystkie ówczesne nowości, gwarantujące lepszą jakość zdjęć, szybszą obsługę.